מהם מנהגי חג החנוכה?

חג החנוכה הוא אחד החגים האוהבים ביותר על היהודים, והוא מלא במנהגים נחמדים ומאכלים טעימים ומשמינים. החג מסמל את ניצחון האור על החושך ומציין את מרד היהודים נגד היוונים בימי הבית השני. החג מתאפיין בשפע של אור וחגיגיות ויש לו הרבה מזמורים מיוחדים ששרים סביב החנוכייה. מה מקור החג ומהם המנהגים שלו? הסבר מלא במאמר הבא.

שמו של החג

שמו של חג החנוכה נגזר מהאירוע ההיסטורי המרכזי הקשור לחג – חנוכתו מחדש של בית המקדש השני בירושלים אחרי שהמלך אנטיוכוס הרביעי חילל אותו. החג מנציח את החנוכה מחדש הזו, את נס השמן בחנוכייה, ואת ניצחון המכבים על היוונים שביקשו להרוג אותם. שמו הנוסף של חג החנוכה הוא חג האורים משום שנהוג להדליק שמונה נרות במשך כל שמונת ימי החג. המנהג של הדלקת הנרות נועד לציין ולחגוג את נס השמן שדלק והאיר את בית המקדש במשך שמונה ימים, למרות שהכמות שהייתה בו בתחילה הספיקה רק ליום אחד. הסיפור מאחורי הנס הזה הוא הנרטיב המרכזי בחג החנוכה.

מאכלי החג:

בגלל נס פך השמן שנשאר ודלק במשך שמונה ימים, מאכלי החג הנפוצים הם עתירים בשמן ומטוגנים.

  • סופגניות: סופגניות הן המאכל המסמל בצורה בלתי רשמית את החג. הן מגיעות בכל מיני טעמים ומילויים ומכינים אותם בטיגון בשמן עמוק בגלל הסמליות.
  • לביבות: גם הלביבות הן מאכלת מטוגן ועתיר בשמן. נהוג להכין לביבות מתפוחי אדמה אך יש גרסאות חדשות שמוסיפות להם ירקות שונים כמו בטטות גזר וכו.

 

מנהגי החג:

חנוכה הוא חג שמח והוא אהוב מאד על משפחות וילדים כיוון שיש בו הרבה מוטיבים של שמחה, ניצחון, אור ומשחק. המטרה של מנהגי החג היא לשתף את הילדים באירועים ההיסטוריים וללמד את המורשת מדור לדור:

  • הדלקת נרות: המנהג המרכזי בחג החנוכה הוא הדלקת נרות החנוכייה. בכל לילה משמונה הימים, מדליקים נר נוסף בנר החנוכייה עד שמגיעים לשמונה נרות בנוסף לשמש. הנרות מייצגים את האור הקדוש והטהור שניצח בימי המכבים.
  • משחק עם סביבונים: בחג החנוכה ילדים נוהגים לשחק עם סביבונים ולצפות בהם חגים על הרצפה במהירות. הסביבון הוא אביזר בעל ארבע צדדים עם אותיות עבריות בכל צד: נ-ג-ה-פ. אותיות אלו הן ראשי התיבות של המשפט "נס גדול היה פה" והן מזכירות לנו בכל משחק מחדש, את הנס הגדול שקרה ליהודים בתקופת המכבים.
  • שירי חג: בחג החנוכה שוררת אווירה של שמחה וניצחון ונהוג לבטא את השמחה הזו בעזרת שירים ששרים מסביב לחנוכייה לאחר הדלקת הנרות. מבחר השירים של חג החנוכה הוא גדול מאד והם מציינים את ניצחון האור, את כוחה של האחדות, את סמלי החג ואת המנהגים שלו.
  • דמי חנוכה: נהוג לתת לילדים סכום כסף מסוים בתור דמי חנוכה כדי ללמד אותם להרבות בצדקה ובמעשים טובים ובשביל להוסיף לחגיגיות החג. בנוסף, דמי החנוכה מסמלים את ניצחון החופש היהודית, ואת החרות שיש לנו לקחת עושר חומרי ולהשתמש בו למטרות רוחניות.

לסיכום

חנוכה הוא חג יהודי בן שמונה ימים, הנחגג בחודש כסלו. החג נחגג לזכר ניצחון החשמונאים במרד נגד היוונים, חנוכתו מחדש של בית המקדש ונס פך השמן. החג שם דגש על שבח והודיה הלל והדלקת נרות חנוכה בשמונת הימים מכ"ה בכסלו עד ב' בטבת או ג' בטבת. הדלקת הנרות היא סמלו המרכזי של החג, והיא מזכירה את נס פך השמן ואת החג מתבלים במנהגים מהנים לילדים ולכל המשפחה כגון שירים מסביב לחנוכייה, אכילת סופגניות מתוקות, משחק בסביבונים צבעוניים ואפילו דמי חנוכה משמחים לילדים. חג החנוכה הוא חג חשוב ביהדות, המציין את ניצחון הטוב על הרע, את האור על החושך, ואת תקומת עם ישראל.